Entertainment

Young Comrade Shield: Attarde, Gohil go through MIG CC | Cricket

Rate this post

Victory Cricket Club’s Shashank Attarde (5/53) and Vijay Gohil (4/58) joined MIG for just 185 runs in a quarter final of the Young Comrade Shield cricket tournament at MIG ground Bandra.

In another match, New Hind Sporting Club were 253 for four in 56 overs against DY Patil Sports Academy at New Hind Ground, Matunga at the end of the first day.

Also read | Under-14 Giles Shield: Arnav, Arjun star in Swami Vivekanand’s victory

Short Scores: New Hind Sporting Club 253/4 in 56 overs (Siddhant Adhatrao 78*, Pranav Kela 56, Sumit Ghadigaonkar 45) vs Dr. DY Patil SA, MIG CC 185 in 44.3 overs (Prangesh Kanpillewar 57, Kaushal Valsangkar 55; Shashank Attarde 5/53, Vijay Gohil 4/58) vs Victory CC 20/2 in 11 overs.

Join Private Telegram

MFA League: Waves riding on striker Koli’s goal

Waves FC scored a 1-0 victory over Future Stars FC ‘B’ on Saturday in a Mumbai Football Association (MFA) League Second Division quarter-final at the Neville D’Souza ground, Bandra. Striker Maunish Koli scored the lone goal in the 23rd minute to secure Waves victory and a place in the semi-finals.

In another game, Rudra Super Stars beat Ruffians FC ‘A’ by a similar 1-0 margin with striker Divesh Chandi scoring the all-important goal.

Results: Second Div (Quarter Final Playoff): Rudra Super Stars 1 (Divesh Chandi) defeated Ruffians FC ‘A’ 0. Waves FC 1 (Maunish Koli) defeated Future Stars ‘B’ 0.

Squash: Divvij upsets Agastya in five match thriller

Maharashtra’s Divvij Dave upset higher seeded Agastya Rajput 10-12, 11-8, 8-11, 11-8, 11-7 to reach the boys under-13 semi-finals of the All-India Willingdon JSW Junior Open storm at the Willingdon Sports Club.

Akanksha Gupta, the top seed of the girls under 15 from Maharashtra, defeated Sangamithra Shanmugham of Tamil Nadu 11-0, 11-5, 11-1 to set up a last four duel with Statemate Anika Dubey, who was deeply had to dig before getting the better of Chhavi Saran from Rajasthan 11-9, 11-9, 9-11, 11-6.

Results (all quarterfinals): Yusha Nafees (UP) [1] bt Purav Rambhaia (MH) [9/16] 11-4, 11-6, 12-10; Ishaan Dabke (MH) [3/4] bt Agastya Bansal (MH) [5/8] 11-5, 11-6, 4-11, 11-5; Anshuman Jaising (MH) [3/4] bt Varun Shah (MH) [5/8] 8-11, 11-6, 11-4, 11-6; Rahul Balakrishna (KA) [2] bt Rachit Shah (MH) [5/8] 11-9, 11-6, 12-10; Akanksha Gupta (MH) [1] bt Sangamitra Shanmugham (TN) [5/8] 11-0, 11-5, 11-1; Vyomika Khandelwal (TN) [2] bt Aelina Shah (MH) [5/8] 8-11, 11-7, 11-9, 11-5; Anika Dubey (MH) [3/4] bt Chhavi Saran (RJ) [5/8] 11-9, 11-9, 9-11, 11-6; Rudra Singh (MH) [3/4] bt Diva Shah (MH) [5/8] 11-9, 7-11, 11-3, 11-9; Shrestha Iyer (KA) [1] bt Shreyansh Jha (MH) [5/8] 11-5, 11-1, 11-6; Divvy Dave (MH) [5/8] bt Agastya Rajput (MH) [3/4] 10-12, 11-8, 8-11, 11-8, 11-7; Swarit Patil (MH) [3/4] bt Ansh Somani (MH) [9/16] 11-2, 11-0, 11-1; Dhruv Bopanna (TN) [5/8] bt Rudra Pathania (CH) [2] 16-14, 11-7, 12-10; Aroma (UP) [1] bt Kimaayra Jain (MH) [5/8] 11-3, 11-3, 11-3; D Nithiyasree (TN) [2] bt Soniya Waghamare (MH) [9/16] 11-4, 11-6, 11-4; Fabiha Nafees (UP) [3/4] bt Raayisha Naik (MH) [9/16] 11-1,11-2,11-1; Aahana Singh (DL) [3/4] bt Ananya Ganesh (TN) 7-11, 11-4, 11-8, 13-15, 11-5; Kian Kanade (GJ) [1] bt Vivek Shinde (MH) 11-8, 11-4, 10-12, 11-6; Sahil Waghamare (MH) [2] bt Tilakvir Kapoor (MH) 11-3, 11-3, 11-5; Shourya Rakshit (MH) [5/8] bt Sufian Hubli (GA) [3/4] 11-4, 11-7, 11-5; Aaditya Shah (MH) [5/8] bt Vihaan Chandhok (DL) [3/4] 11-5, 11-8, 11-7; Aashi Shah (MH) [1] bt Mahika Subramaniam (MH) [9/16]Shanaya Roy (MH) [3/4] bt Jerusha Jebindran (TN) [5/8] 12-10, 11-5, 11-8; Sudhanjali Yadav (MH) [3/4] bt Devki Anand (MH) [5/8] 11-7, 11-5, 11-5; Yashika Vinothkumar (TN) and Yogita Pardhi (MH) [9/16] 11-7, 11-1, 11-1.

See also  Shahnaz Gill began to cry in fear as he rode a camel, fans said – taking Amma's name, Watch

Bombay YMCA Athletics: Sawani emerges fastest woman

Sai Sawani from Fr. Agnel Gymkhana emerged as the fastest woman in the 100m dash, with a time of 12.23 seconds in the 45th Bombay YMCA State-Level Annual Athletic Meet, organized under the auspices of the MCDAAA by the Bombay YMCA, Physical Education Department, in Mumbai University pavilion tracks, Marine Lines.

Infinity Sports Club’s Anaush Menezes took the silver medal with a time of 13.08 seconds, while JSD Sports Foundation’s Shreya Acharya claimed the bronze in 13.21 seconds.

Results: Boys U-18 – 800M: 1. Harshal Gaikwad (Pro Athletes Academy) – 2:07.03sec;09.01sec; Women: 1500M: 1. Aditi Patil (TMCPY) 5:27.12 sec, 2. Jaisual Soni (Infinity SC) 5:52.60 sec, 3. Poonam Gupta (Seven Star SA) 6:38.04 sec; Women: 100M: 1. Sai Sawani (Father Agnel Gymkhana) 12.243 seconds, 2. Anaush Menezes (Infinity SC) 13.08 seconds, 3. Shreya Acharya (JSD Sports Foundation) 13.21 seconds; Girls U-18 – 100M: 1. Aliza Mulla (Father Agnel Gymkhana) – 12.91 sec; Girls U-16 100M: 1. Shriya Rohidas (Somaiya SA) – 12.87 sec; Boys U-16 – 100M: 1. Saif Chafeka (Father Agnel Gymkhana) – 11.32 sec; Men – 400M: 1. Avinash Kushawaha (Pro Athletes Academy) – 50.74 seconds, 2. Amit Reuben (Ravi Athletics Group) – 52.10 seconds, 3. Girish Castelino (Abhuday SA) – 52.81 seconds.

CCI Snooker Classic: Simranjeet sweeps aside Kushwaha

Mumbai cueist Simranjeet Singh showed great character and solid fighting spirit as he swept aside Bhopal’s Piyush Kushwaha in a hard-fought 3-2 (46-58, 54-16, 57-47, 31-57 and 69-56) victory in a best-of-five frame match in the third qualifying round of the 2023 CCI Snooker Classic, hosted by the Cricket Club of India and played in the CCI’s Sir Wilson Jones Billiards Hall.

In another interesting match, CCI cueist Kanishk Jhanjaria faced a strong challenge from Akshay Kumar, who took the first two frames to enjoy a 2-0 lead. But Jhanjaria fought back and won the remaining three frames to take a 3-2 (12-81, 36-54, 68-53, 73-38 and 54-26) victory.

Results: Round 3: Jason Malhotra (Delhi) by Imran Khan 3-1 (58-34, 4-91(49), 63-18, 67-64); Anant Mehta bt Parth Shah (Guj) 3-1 (37-76, 61-46, 65-57, 58-40); Shivam Arora (Pune) by Jenil Patel (Guj) 3-1 (62-66, 83-41, 88(88)-0; 87-15); Asutosh Padhy (Odisha) bt Dhiren Margi 3-0 (54-36, 86(71)-13, 84-62); Rajeev Sharma by Akshay Wadkar 3-0 (64-45, 60-18, 53-41); Rafat Habib (Rlys) bt Pranav Todi 3-1 (41-50, 74-12, 60-39, 62-21); Kanishk Jhanjaria (CCI) bt Akshay Kumar 3-2 (12-81, 36-54, 68-53, 73-38, 54-26); Simranjeet Singh (Mumbai) bt Piyush Khushwaha (Bhopal) 3-2 (46-58, 54-16, 57-47, 31-57, 69-56); Vishwajeet Mohan bt Abhishek Bajaj 3-1 (68-11, 52-65, 49-42, 77-36); Vishal Vaya bt Vishal Gehani 3-1 (73-34, 29-61, 63-8, 51-43); Shoaib Khan (Rlys) by Suraj Shirke 3-0 (69-12, 83-38, 56-55); Pratyush Somayajula bt Sagar Desai 3-1 (66-1, 40-52, 80(39)-16, 58-47); Rajwardhan Joshi by Samay Wadhwan 3-0 (46-33, 49-1, 71-29).

Daksh, Yash gloss for MCC (black)

Leaders MCC (black) defeated Jwala Sports Foundation by four wickets in the 6-team MCC Double-Leg Pro-40 competition, played at the Oval Maidan. Daksh Burman (81*) and Yash Ramchandani (57) were the architects of Black’s fifth victory in six appearances.

Short Scores: JSF Club 230/9 (Aadil Kagilwala 63, Ismail Kazi 41*; Arjun Chintala 3/30, Chetan Wagh 2/29) lost to MCC (Black) 231/6 (Daksh Burman 78*, Yash Ramchandani 57) by 4 weeks, MCC (Yellow) 281/6 (Pratik Chavan 163, Nitin Vishwakarma 55) defeated MCC (Blue) 102 (Nishant Trivedi 4/23, Chandan Jaiswal 3/20) by 179 runs.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button